Bitcoin i inne kryptowaluty – wyjaśnienie pojęć

Podstawowe definicje związane z kryptowalutami.

Pisałam na blogu Jak zarabiać na bitcoinie?  i w filmie wyjaśniałam: Lepiej mieć swoją koparkę czy też udziały w kopalni . Wiele osób mnie jednak pyta o pojęcia związane z bitcoinem i innymi kryptowalutami.  Dzisiaj przedstawiam definicje związane z kryptowalutami.

Altcoin – nazwa pozostałych walut innych niż bitcoin

Bitcoin – pierwsza kryptowaluta na świecie. Jest protokołem (zbiorem zasad) i jako elektroniczny system płatności składa się z trzech elementów:

1) kryptografii klucza publicznego

2) sieci peer-to-peer

3) dowodu pracy (ang. proof of work)

Blockchain (łańcuch bloków lub łańcuch transakcji) – rejestr, w którym każdy użytkownik w sieci przechowuje informacje, do kogo należą bitcoiny. Jest to kompletny rejestr wszystkich transakcji, jakie przeprowadzono od początku powstania systemu bitcoin.

Dowód pracy (proof of work) – w systemie Bitcoin jest stosowany w procesie tworzenia łańcuchów bloków. Zastosowanie dowodu pracy wymusza na użytkowniku, aby rozwiązał określony problem obliczeniowy. Górnik, który najszybciej rozwiąże problem, autoryzuje poprawność kolejnego bloku z transakcjami w łańcuchu bloków. A w zamian otrzymuje nagrodę w postaci bitcoinów. Zapobiega to wielokrotnym przelewom tej samej kwoty do różnych użytkowników.

Dowód stawki (proof of stake) – stosuje się do wydobywania niektórych kryptowalut. W tym przypadku liczy się nie moc koparki, ale wielkość portfela danej kryptowaluty. Wystarczy połączenie z internetem i kilka monet. Im więcej posiadamy, tym większa szansa na wydobycie kolejnych.

Górnik – właściciel koparki

Klient – program zainstalowany na komputerze. Klient nazywany jest też portfelem Bitcoin, który łączy się z siecią Bitcoin, umożliwiając dokonywanie transakcji

Klucz prywatny – alfanumeryczny ciąg znaków, trzymany w tajemnicy przez użytkownika i służący do  podpisania transakcji cyfrowej na podstawie klucza publicznego. Powinien być starannie chroniony, ponieważ jego przejęcie jest równoznaczne z przejęciem dostępu do zgromadzonych środków.

Kopalnie – zestaw koparek

Koparki – specjalne komputery, które wykonują obliczenia kryptograficzne polegające na szyfrowaniu transakcji zapewniające poprawne funkcjonowanie sieci Bitcoin

Kryptografia – dziedzina wiedzy zajmująca sie zagadnieniami utajniania informacji poprzez ich szyfrowanie. Kryptografia zapewnia bezpieczeństwo między innymi w handlu elektronicznym. Ma to na celu ochronę przed kradzieżą lub podszycie się pod kogoś innego.

Kryptografia klucza publicznego oznacza dwa różne klucze: prywatny i publiczny. Kluczem publicznym jest adres portfela bitcoinowego. Składa się z ciągu 34 znaków cyfr i liter.  Dany adres naszego portfela jest odpowiednikiem numeru konta bankowego.

Kryptowaluta to inaczej waluta cyfrowa. Forma waluty oparta na prawach matematyki. Kryptowaluty są tworzone w procesie rozwiązywania problemów matematycznych związanych z kryptografią.

Pool – grupa górników, którzy wspólnie wydobywają bloki i dzielą nagrodę między sobą. Jest to dobry sposób na zwiększenie prawdopodobieństwa wydobycia bloku.

Sieć peer-to peer tworzona jest przez system klientów, którzy komunikują się bezpośrednio ze sobą jako równorzędne węzły sieci. Oznacza to, że nie ma centralnej jednostki zarządzania i przetwarzania transakcji. Każdy komputer podłączony do tej sieci jest częścią całości systemu.

Satoshi – najmniejsza jednostka bitcoina, która wynosi 0,00000001 BTC

Wydobywanie bitcoinów  polega na autoryzacji transakcji.

Jeżeli uważasz, że ten wpis jest wartościowy to polub i udostępnij. Masz jakieś spostrzeżenia – zostaw w komentarzu.

10
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
Anna BednarczykPatrycjaKarolina / Nasze BąbelkowoJoannaMateusz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
On the Wild Road
Gość

Kopać czy handlować? 🙂

Ania
Gość

Z każdym dniem częściej słyszę/czytam o bitcoinach. Zapewne jest to kwestią czasu, kiedy to pojęcie będzie tak powszechne jak złotówki i dolary, dziękuję więc za objaśnienie pojęcia od podstaw. Ułatwi mi to zrozumienie czego dotyczy artykuł lub dyskusja.

Ewa
Gość

Bardzo przystępnie wyjaśniłaś te dość skomplikowane pojęcia 🙂

Claudia
Gość
Claudia

Dziękuję za bardzo jasne wytłumaczenie, na czym właściwie polega kryptowaluta. Ja chyba raczej z tych, którzy woleliby w złoto, natomiast jestem otwarta i szukam informacji:) Zaraz wskakuję czytać Twoj artykuł “Jak zarabiać na bitcoinie”:)

Mateusz
Gość

Teraz ma to większy sens dla mnie. Przydałby się tutorial od podstaw. Bitcoin for dummies. Na ten moment wolę inwestować prawdziwe pieniądze, ale może to błąd i obudzę się z ręką w nocniku pośród bitcoin’owych milionerów.

Joanna
Gość
Joanna

O mamo, pogubiłam się w tym 😀

Karolina / Nasze Bąbelkowo
Gość

Szczerze ? Kompletnie się na tym nie znam, pierwsze słyszę i chyba nawet nie chcę zgłębiać tego zagadnienia. Wszelkie kwestie finansowe / walutowe przyprawiają mnie o ból głowy.

Patrycja
Gość
Patrycja

Wreszcie od podstaw wyjaśnione wszystkie pojęcia. 😉 Już się wym trochę gubiłam. Dziękuję.