Co z podatkiem od kryptowalut?

Podatek od czynności cywilnoprawnych PCC od kryptowalut.

Od 13 lipca 2018 roku weszło rozporządzenie, które określa, że sprzedaż lub zamiana kryptowalut na inne kryptowaluty jest zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Zwolnienie możliwe jest dzięki rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej.

Inwestorzy, uczestnicy rynku kryptowalut mają wykładnię, w której jasno określone są zasady.

Oznacza to, że użytkownicy kryptowalut nie muszą przynajmniej martwić się o podatek PCC. Niejednokrotnie doprowadzał on do kuriozalnych sytuacji w których podatek był wyższy od dochodów osiągniętych przez podatnika handlującego kryptowalutami.

Sytuacja dotychczasowa:

Użytkownicy kryptowalut robili kilkadziesiąt a nawet setki tysięcy transakcji miesięcznie, korzystając z botów transakcyjnych. Wystawiając zlecenie nie mamy pewności, czy po drugiej stronie będzie jeden uczestnik czy też kilkaset.

Gdy miesięcznie wykonamy tylko 10 transakcji, to może się okazać, że w każdej uczestniczyło co najmniej 100 osób i już mamy 1000 transakcji. Dla każdej transakcji według dotychczasowych przepisów powinniśmy wypełnić trzystronicowy formularz PCC3.

Od każdej takiej transakcji należało odprowadzić 1% podatek, bez względu na to czy na danej transakcji zarobiliśmy czy straciliśmy. Mogło się tak zdarzyć, że podatek ten wyniósłby setki tysięcy PLN. Na zapłatę mieliśmy 14 dni, czyli dochodziły jeszcze odsetki. W ten sposób można stracić cały majątek życia.

Teraz mamy jasną sytuację do 30 czerwca 2019 roku. Do tego czasu Ministerstwo Finansów ma przygotować gotowe rozwiązania prawne dla uczestników obrotu kryptowalutami.

A co z tymi osobami, które handlowały przez 13 lipca 2018 roku?

„Rozwiązania dotyczące sytuacji prawnopodatkowej podmiotów, które w przeszłości nie uregulowały swoich zobowiązań z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z obrotem kryptowalutami, wymagają inicjatywy ustawodawczej. Kierunek rozwiązań nie jest jeszcze przesądzony i będzie wynikiem prowadzonych obecnie pogłębionych analiz.” – stwierdził Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Paweł Gruza w odpowiedzi na pismo Minister Przedsiębiorczości i Technologii Pani Jadwigi Emilewicz.

Według tej wypowiedzi nie są jasne przepisy co z osobami handlującymi przed wejściem w życia rozporządzenia. Istnieje szansa, że do czasu kontroli Urzędu Skarbowego wejdą przepisy jasno określające ten problem. Niemniej jednak nawet w przypadku kontroli i jej negatywnych skutków wynikających z podatku PCC, możemy pójść do Sądu Administracyjnego i ubiegać się o sprawiedliwość.

Jeżeli uważasz, że ten wpis komuś może się przydać, to go udostępnij.

Masz jakieś pytania, spostrzeżenia? Zostaw komentarz

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Anna BednarczykKasiaAnnaKasiaWiejskieInspiracje.pl Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Olka
Gość

Kryptowaluty to dla mnie trochę czarna magia (dosłownie i w przenośni), aczkolwiek znam kilka osób, które mocno się na nich dorobiły.

WiejskieInspiracje.pl
Gość

Patrzę na te kryptowaluty i patrzę… I chyba wciąż nie są to inwestycje, w które chciałbym inwestować… Ale może się nie znam…
Za to zamierzam zainwestować w ziemię i wynieść się na wieś. Kto ciekawy tematu – będzie więcej na blogu. Zapraszam. A autorkę pozdrawiam i cenię za rzetelność treści.

Kasia
Gość
Kasia

Do tej pory ten temat był dla mnie czarną magią. Dzięki za kawał rzetelnej wiedzy!

Anna
Gość

Zupełnie się na tym nie znam, chociaż wiem, że wiele osób poważnie działa w tym temacie.

Kasia
Gość

Nie da się ukryć ze najlepszy moment na inwestowanie w bitcoiny minął ale mysle ze wciaz można tu niezle zarobić