5 prawd o pieniądzach, które zwykle poznajemy późno

Jest kilka prawd o pieniądzach, które zazwyczaj odkrywamy dopiero w trakcie dorosłego życia. Morgan Housel, wspólnik w Collaborative Fund, który zna się na finansach behawioralnych, pisze o tym w liście do swojej córki.


Morgan Housel zamieścił kilka prawd o pieniądzach, które jego zdaniem poznajemy zbyt późno w życiu, w liście kierowanym do jego córki, opublikowanym przez CNBC. Jak podkreślił, są to porady, które “pewnego dnia będą jej potrzebne”.

1. Nie deprecjonuj roli przypadku w życiu

Jak pisze Housel, łatwo jest założyć, że bogactwo i bieda są wynikiem dokonywanych przez nas wyborów, ale jeszcze łatwiej jest nie docenić roli szansy i przypadku w życiu. Ekspert podkreśla, że rodzina czy kraj, w którym się rodzimy, a także taczające nas osoby dookoła nas, zwykle “odgrywają większą rolę w naszych wynikach niż większość ludzi chciałaby to potwierdzić”.

Dodaje przy tym, że podczas gdy powinniśmy wierzyć w wartości i nagrody za ciężką pracę, to trzeba zrozumieć, że “nie każdy sukces jest efektem ciężkiej pracy i nie każda bieda jest skutkiem lenistwa”.

“Miej to w pamięci, formułując opinie o innych osobach i o sobie samym” – podkreśla Housel.

2. Najlepszym zwrotem zainwestowanych pieniędzy jest zdolność do kontrolowania czasu.

Według Housela, możliwość decydowania o tym, co robić, kiedy, gdzie i z kim, oraz przez jak długo, zapewnia trwałe poczucie satysfakcji, którego nie dostarczy żadna ilość drogich, luksusowych przedmiotów.

Twierdzi, że ekscytacja związana z zakupami i posiadaniem “fajnych rzeczy” szybko przemija. Natomiast posiadanie elastycznych godzin pracy jest zawsze cenne.

Podobnie ważne jest posiadanie oszczędności, które zapewniają zarówno poczucie bezpieczeństwa w czasach kryzysu, jak i możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę.

Housel tłumaczy, że osiągnięcie niezależności finansowej jest naszym ostatecznym celem. Jednakże zdolność do niezależności nie działa na zasadzie “albo masz całkowitą niezależność od razu, albo jej w ogóle nie masz”.

Według niego, każdy grosz, który odkładamy, to “kawałek naszej przyszłości, który inaczej mógłby być zależny od kogoś innego”.

3. Sukces nie zawsze wymaga wielkich działań.

Housel przywołuje słowa Napoleona, który uważał, że osoba “zdolna do wykonywania rzeczy normalnych, gdy wszyscy inni tracą głowę”, jest geniuszem.

“To samo dotyczy zarządzania pieniędzmi. Nie musisz robić niczego spektakularnego, aby z czasem znaleźć się w dobrym miejscu; musisz tylko konsekwentnie unikać katastrofalnych błędów przez długi czas” – wyjaśnia ekspert.

Dodaje, że unikanie poważnych błędów, takich jak wpadnięcie w spiralę zadłużenia, jest ważniejsze niż jakakolwiek inna porada finansowa.

4. Wszystko ma swoją cenę.

Przejmując się intensywną karierą, tracimy czas, który moglibyśmy spędzić z rodziną i przyjaciółmi.

Długoterminowy wzrost na rynkach finansowych wiąże się z niepewnością i zmiennością. Rozpieszczanie dzieci może prowadzić do ich późniejszego “życia pod kloszem” – przekonuje Housel.

Według niego, wszystko ma swoją cenę, chociaż większość z tych kosztów pozostaje ukryta. Czasem warto je ponieść, ale nigdy nie należy ich ignorować.

“Akceptując to, zaczynamy postrzegać czas, relacje i niezależność jako waluty równie cenne jak pieniądze” – wyjaśnia Housel.

5. Nie przyjmuj ślepo wszystkich rad, które usłyszysz.

Housel zauważa, że wszystkie wymienione przez niego lekcje, włącznie z ostatnią, ludzie przeważnie poznają za późno w życiu. Dlatego zachęca do swobodnego odrzucania tych rad.

Dlaczego?

Ekspert ds. finansów tłumaczy, zwracając się do swojej córki:

“Twoje życie będzie inne niż moje, tak jak moje jest inne od życia moich rodziców. Nikt nie jest identyczny, nikt nie zna wszystkich właściwych odpowiedzi. Nigdy nie przyjmuj cudzych rad bez wzięcia pod uwagę twoich własnych wartości, celów i okoliczności” – podkreśla Housel.

Zgadzam się z Houselem w 100%, a jakie jest Twoje doświadczenie?

Napisz w komentarzu.

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
1 miesiąc temu

Co do punktu pierwszego absolutnie
pan Housel się mylił 😉 nie istnieje coś takiego
jak przypadek! Każda dusza przed wcieleniem dokładnie planuje swoje przyszłe życie. Łącznie z tym, w jakiej rodzinie i w którym kraju się urodzi. Tak, że nasza dusza z góry wie, czy w danym życiu jako człowiek osiągniemy tak zwany – wg ziemskich kryteriów – sukces, czy nie, bo sama sobie to zaplanowała 😉 co do reszty rad, zgadzam się z nim.