Lokata to przechowalnia pieniędzy

“Na Wall Street nie ma niczego nowego. I nie może być, gdyż spekulacja jest tak stara, jak świat. Cokolwiek dzieje się dziś na rynku, zdarzyło się już wcześniej i zdarzy się znowu za jakiś czas.” – Wspomnienia gracza giełdowego, Edwin Lefevre

Kupuję na dołku, sprzedaję na górce.

Spekulacja jak podawałam w ostatnim wpisie to nic innego jak kupienie tanio i sprzedanie drogo.

Na rynkach kapitałowych, finansowych tak właśnie zarabia się pieniądze. Kupujesz taniej akcje z myślą o tym, że sprzedasz je drożej. Przy zakupie walut również kupujesz je po cenie, która wydaje  się, że będzie miała potencjał wzrostowy. Tak samo jest z różnego rodzaju surowcami. Nawet na rynku nieruchomości spekulujesz, kupując mieszkanie, dom lub inną nieruchomość po cenie, która Twoim zdaniem jest na tyle niska, żebyś mógł otrzymać o wiele więcej sprzedając.

W latach siedemdziesiątych spekulacją było również to, gdy przedsiębiorczy mężczyzna zbierał z całej dzielnicy zamówienia na produkty wiejskie np. jaja, mięso, mąkę, kaszę i jechał na wieś, aby zakupić taniej na wsi i drożej sprzedać mieszczuchom. Każdy o tym wiedział i każdy się z tym zgadzał, ale ówczesne władze okrzyknęły go spekulantem i zakazali tego typu praktyk.

“Inwestowanie pieniędzy to proces angażowania zasobów w sposób strategiczny, tak by osiągnąć określony cel.” – Alan Gotthardt

Mam cel

Tak właśnie jest z inwestowaniem. Inwestujesz w akcje, obligacje, surowce i nieruchomości, aby przynosiły Tobie zyski, czyli określony cel. Inwestujesz również w przedsiębiorstwa, aby czerpać korzyści z dywidend czy tez wzrostu wartości.

“Ilu znasz milionerów, którzy stali się bogaci poprzez inwestowanie na kontach oszczędnościowych? Nie mam nic więcej do dodania.” – Robert G. Allen

Lokaty to przechowalnia pieniędzy

Poprzez ten cytat doszłam do kwestii oszczędzania. Oszczędzać, czyli bezpiecznie lokować swój kapitał, możesz, gdy już go zgromadzisz. Natomiast nie uda Ci się zarobić milionów trzymając na lokacie bankowej. Wyliczyłam w poprzednim wpisie, że gdy oprocentowanie na lokacie jest takie samo lub niższe niż inflacja, Twoje oszczędności topnieją, bo tracą na wartości.

Lokaty są taką przechowalnią pieniędzy, która jeszcze czasami pobiera opłaty za ich przechowywanie.

Dlatego szukaj inwestycji, które będą pomnażać Twoje oszczędności i wtedy zobaczysz, że Twoje pieniądze pracują i zarabiają  dla Ciebie.

Czy Ty spekulujesz, inwestujesz czy oszczędzasz? Jakie robisz inwestycje? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu.

Jeżeli uważasz, ze ten wpis jest wartościowy to polub go i udostępnij.

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna Rożek
Anna Rożek
7 lat temu

Ja jestem z tych co oszczędzają 🙂
Ciekawy tekst.

Marian
7 lat temu

Przydatne

Natalia
7 lat temu

Fantastyczny blog! Będę Ciebie bardzo często odwiedzała, bo właśnie takiej wiedzy przystępnie przekazanej szukałam. Super! Tak trzymaj!