Czy warto inwestować w spółki dywidendowe?

Czy warto inwestować w spółki dywidendowe?

Co to jest dywidenda?

Dywidenda to część zysku spółki, którą wypłaca ona swoim akcjonariuszom – właścicielom spółki.
O jej wysokości i terminie wypłaty decyduje uchwała zgromadzenia wspólników lub uchwała, która przyjmowana jest podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki. 

To, ile dywidendy otrzymasz jako akcjonariusz, uzależnione jest od liczby posiadanych akcji, ponieważ spółka przeliczy wysokość wypłaty dywidendy na pojedynczą akcję lub udział. Jeśli taka dywidenda na jedną akcję wyniesie przykładowo 5 zł, a Ty masz 30 akcji tej spółki dywidendowej, to otrzymasz wypłatę 150 zł. 

Dywidenda najczęściej ma postać gotówkową, a wypłacana jest w walucie krajowej, ale istnieją też dywidendy wypłacane w formie:

  • akcji,
  • aktywów innego rodzaju.

Zdecydowanie większość spółek dywidendowych, jakie funkcjonują w obrębie polskiej giełdy papierów wartościowych, wypłaca część zysku, tj. dywidendę, raz do roku. 

Od czego zacząć inwestowanie w spółki dywidendowe?

Inwestowanie w spółki dywidendowe wcale nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się to wydawać. Kluczem jest wybór odpowiednich spółek, które oferują stałe lub rosnące dywidendy. W tym celu warto sprawdzić historyczne dane dotyczące spółki, aby zweryfikować, jak kształtował się ich poziom wypłacanych dywidend na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Warto również pamiętać, że nie każda spółka wypłaca dywidendy. Nie zrobią tego przede wszystkim te firmy, które notują straty finansowe. Z dzielenia się zyskami rezygnują również spółki o wysokim tempie rozwoju. Generowane zyski przeznaczają one na dalszy rozwój przedsiębiorstwa, np. spółki technologiczne.

Zanim więc zdecydujesz się na zakup akcji danej spółki, z myślą o wypłacie dywidendy, sprawdź, czy jest w ogóle szansa na uzyskanie zysków z tego tytułu.

 

Zalety i wady inwestowania dywidendowego

ZALETY

  1. Pasywny dochód – dobrze skonstruowany portfel spółek dywidendowych może po kilku latach stać się portfelem rentierskim.
  2. Możliwość reinwestowania kapitału z dywidend – regularnie otrzymywane środki z dywidend możesz inwestować w zakup kolejnych akcji, powiększając swój portfel inwestycyjny.
  3. Zabezpieczenie przed inflacją – dobierając odpowiednie spółki możesz chronić swoje oszczędności przed skutkami inflacji. Kluczem jest dobór firm, które w prosty sposób mogą podnosić ceny produktów i usług, nie tracąc przy tym zysków.
  4. Umiarkowane ryzyko inwestycyjne – spółki dywidendowe charakteryzują się mniejszym ryzykiem bankructwa, ponieważ z reguły generują one zyski.
  5. Psychologia – jeśli otrzymujemy dochody z naszej inwestycji to nawet mimo przejściowej straty „papierowej” na akcjach możemy wytrzymać z nią dłużej.

WADY

  1. Możliwa mniejsza stopa zwrotu – wybór spółek dywidendowych często oznacza rezygnację z zakupu akcji spółek wzrostowych. W dłuższej perspektywie może to oznaczać mniejszą stopę zwrotu.
  2. Inwestycja długoterminowa – inwestorzy nastawieni na szybkie zyski powinni zrezygnować ze strategii skupowania akcji spółek z dywidendami. Wymaga ona dużo cierpliwości, pewnej automatyzacji i konsekwencji. Tylko wtedy pozwoli zarobić w dłuższej perspektywie.
  3. Podatek od dywidend – wartość dywidendy jest w całości „odcinana” od kursu akcji, a na konto inwestora trafia dywidenda pomniejszona o podatek od zysków kapitałowych, co oznacza, że inwestowanie w dywidendy jest nieoptymalne podatkowo. Chyba, ze robimy to w ramach programów emerytalnych IKE i IKZE. Wówczas dywidenda jest wypłaca brutto bez potrącania podatku.

Spółki na GPW, które od ponad 10 lat wypłacają dywidendę

SpółkaTicker

Od tylu lat
jest wypłacana dywidenda

Aktualna stopa dywidendy
DEBICADBCod 27 lat5,58%
STALPROFILSTFod 24 lat7,71%
EFEKTEFKod 23 lat0,17%
SNIEZKASKAod 20 lat2,81%
NEUCANEUod 19 lat1,72%
ASSECOPOLACPod 18 lat4,21%
DOMDEVDOMod 17 lat7,75%
BUDIMEXBDXod 15 lat5,20%
ASSECOBSABSod 15 lat5,65%
KETYKTYod 14 lat9,59%
ASSECOSEEASEod 14 lat3,11%
AMBRAAMBod 14 lat3,83%
SONELSONod 14 lat5,38%
APATORAPTod 14 lat1,78%
CEZCEZod 14 lat11,44%
GPWGPWod 13 lat7,03%
LENALENod 13 lat5,15%
EDINVESTEDIod 13 lat10,37%

Korzyści inwestowania w spółki dywidendowe

Wybierając spółki dywidendowe w strategii długoterminowych inwestycji mamy szereg korzyści.

  1. zakup większej ilości akcji spółki, aby kolejna dywidenda była jeszcze większa;
  2. kupno akcji innej firmy, niekoniecznie dywidendowej;
  3. budowę poduszki finansowej;
  4. przeznaczenie na przyjemności.

Oczywiście decyzja należy do Ciebie.

Jeżeli masz pytania, zostaw je w komentarzu.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments