6 pułapek finansowych w wieku 30 lat

6 pułapek finansowych w wieku 30 lat

Dojście do dorosłości wymaga zmiany priorytetów. Gdy przestaniesz liczyć dni do następnej wypłaty, czas zacząć naprawdę planować swoją finansową przyszłość. Jest tyle pułapek w wydawaniu pieniędzy, że może nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy

Teraz, gdy masz już przyzwoity dochód, nie pozwól, by twoje zobowiązania go pozbawiły. Oto 6 pułapek w planowaniu finansowym, których powinieneś unikać za wszelką cenę w wieku 30 lat.

  1. Kupno samochodu, na który Cię nie stać

Nie kupuj fantazyjnego samochodu, aby zaimponować ludziom, których nie lubisz, tylko dlatego, że możesz go kupić. Potrzebujesz transportu, ale zastanów się czy potrzebny jest Ci nowy samochód, który traci na wartości w pierwszym roku, a połowę w ciągu następnych trzech lat.

Czy potrzebny Ci samochód z 2 litrowym silnikiem, którego ubezpieczenie i eksploatacja są drogie?

Uczenie się oszczędności i czerpania radości z tego, co już mamy, ułatwi nam przeznaczenie większych dochodów na inwestycje.

  1. Kupno mieszkania, które jest zbyt drogie

Posiadanie mieszkania, które zwiększa wartość, może być dobrym wydatkiem, ale zastanów się czy będzie Cię stać na płacenie co miesiąc raty kredytu? Chyba, że kupisz większe mieszkanie i wynajmiesz 1 lub dwa pokoje a Ty zamieszkasz w trzecim. Wtedy może się okazać to dobrą inwestycją.

W każdym przypadku obserwuj rynek i poluj na okazje tańszego zakupu mieszkania.

  1. Wydawanie zbyt dużo na przyjemności

Chociaż płacenie za dom i samochód może być największym obciążeniem miesięcznego dochodu, możesz być zszokowany wpływem, jaki mogą mieć niewielkie wydatki. Zastanów się czy ciągłe wydawanie pieniędzy na zakup pizzy czy innych fast foodów nie obciąża zbytnio Twojego budżetu.

Każdy chce od czasu do czasu trochę rozrywki, ale powinieneś nadal to planować. Zaplanuj wydatki na tego typu rzeczy i utrzymuj je pod kontrolą. Będziesz cieszyć się z tego, że panujesz nad sytuacją.

  1. Wpływ bliskiej Ci osoby oraz posiadanie drogiego kręgu przyjaciół

Nawet jeśli jesteś mistrzem planowania swoich własnych pieniędzy, inni ludzie mogą mieć zwyczaj krzyżowania Twoich planów finansowych. Niepoinformowanie o nawykach związanych z wydatkami bliskiej Ci osoby jest główną przyczyną problemów małżeńskich czy partnerskich.

Jeśli nawiązujesz długotrwały związek, możesz Cię kusić, by zacząć wydawać pieniądze na prezenty, rozrywkę i podróże.

Jeżeli posiadasz krąg przyjaciół, którzy wydają pieniądze nie licząc ich, nie daj wpuścić się w pułapkę. Nie pozwól, aby zbyt wiele wycieczek weekendowych czy imprez wieczorowych odebrało Ci zdolność do skutecznego planowania na przyszłość.

Przedstaw swoje nawyki od samego początku, a unikniesz walki o pieniądze w przyszłych latach.

  1. Zaciąganie długu na kartach kredytowych

Karty kredytowe są stosunkowo łatwo dostępne w dzisiejszych czasach, nawet jeśli nie masz solidnego dochodu lub zdolności kredytowej. Oznacza to, że możesz mieć kilka potworów czających się w portfelu, przy stopach procentowych wyższych niż można uzyskać inwestując.

Za każdym razem, gdy wydajesz pieniądze z karty kredytowej i nie zwrócisz jej do końca okresu karencji, płacisz za wygodę wydawania pieniędzy. Nie wypłacaj gotówki z karty kredytowej, bo od razu zaczynają Ci się naliczać odsetki!

Odsetki obciążają Twój budżet!

Traktuj kartę kredytową tak jak byś miał pieniądze w budżecie. Nic Cię wtedy nie zaskoczy.

  1. Brak inwestowania

Chociaż każdy chciałby mieć krótkoterminowe zyski inwestycyjne, planowanie przejścia na emeryturę to maraton, a nie sprint. Im wcześniej zaczniesz, tym więcej możesz zebrać. Rozpoczęcie inwestycji i planowanie emerytalne to kwestia równowagi między wydatkami, eliminowaniem bieżących długów i odkładaniem pieniędzy, które możesz inwestować.

Życie ucieka, a Ty nie chcesz tracić swoich możliwości, aby żyć wygodnie w przyszłości. Inwestowanie teraz daje ci dziesiątki lat na zdobywanie umiejętności i obserwowanie wzrostu twoich pieniędzy.

Więcej na temat braku inwestowania pisałam we wpisie “Nie masz pieniędzy, bo nie inwestujesz”.

Zostaw w komentarzu swoje refleksje na temat tych zasad, czy je stosujesz i czy się z nimi zgadzasz. Jeśli nie to dlaczego?

Subscribe
Powiadom o
guest

17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
5 lat temu

Co rozumiesz pod pojęciem inwestowanie ? GPW? TFI/

Ewa
Ewa
5 lat temu

W ogóle nie rozumiem kupowania rzeczy (samochód, ale też inne, jak telewizor czy gadżety) rzeczy, na które ludzi nie stać, ale muszą się pokazać. Staram się tego unikać, jak mogę, bo dla mnie to po prostu nierozsądne.

Klaudia
Klaudia
5 lat temu

mieszkania jeszcze nie mam, bo szukam takiego na które będzie nas stać. samochód kupiłam taki przy którym nie zbankrutuję. trochę popłynęłam jakiś czas temu by dorównać bogatszym przyjaciołom, ale juz wróciłam na dobre tory.

Aleksandra Załęska
Aleksandra Załęska
5 lat temu

Naukę zarządzania pieniędzmi powinno się wynieść z domu. Jeśli rodzice nie szanują pieniędzy trudno, aby w dorosłym życiu dzieci je szanowały. Choć oczywiście może być również na odwrót. łatwo jest zachłysnąć się wolnością finansową, a trudno jest nauczyć się mądrego zarządzania finansami

Aleksandra R. K. Stupera

Jeszcze trochę mi brakuje do 30 lat 😛 Ale jakoś nie wyobrażam sobie, by wydawać kasę na wypasiony samochód lub mieszkanie.

https://ragus.pl/
5 lat temu

Faktycznie w dzisiejszym świecie istnieje dużo pokus i dlatego tak bardzo się zadłużamy . Ale przychodzi czas gdy przejrzymy na oczy ale wtedy już jesteśmy naprawdę mocno zadłużeni.

Ania
5 lat temu

To prawda, sama nie zdawałam sobie sprawy z tego, ile wydaję na drobnostki, dopóki tego nie policzyłam. Bardzo łatwo jest przepuścić fortunę na coś, czego tak naprawdę nie potrzebujemy.

https://driveracademy.pl/

Co zrobić, gdy nasze potrzeby są coraz większe a pieniędzy wciąż za mało. Tak popadamy w strefę długów. Zaiągamy kredyty na różne rzeczy, bez których pewnie moglibyśmy się obejść.

Paulina
5 lat temu

Inwestowanie to bardzo ważna sprawa. Często ludzie żyją rozrzutnie i nie mają w zwyczaju oszczędzać, a wiadomo – co się zaoszczędzi, można zainwestować z zyskiem, co prawda strata też jest możliwa, ale kto nie ryzykuje, ten nic nie ma.

Roksana www.kopanina.pl

Jesteśmy w grupie z artykułu, bez kredytu i z oszczędnościami oraz świadomością swoich finansów, ale też bez skąpstwa 🙂 Chyba powinniśmy być z siebie dumni

Madka roku
5 lat temu

Z jednej strony racja, powinniśmy inwestować i oszczędzać. Z drugiej – żyje się tylko raz, a pieniędzy do trumny nie weźmiemy. Warto spełniać swoje marzenia, bawić się z rodziną i przyjaciółmi, a to niestety kosztuje.