Czy opłaca się inwestować w złoto? 7 sposobów na inwestowanie w złoto

Czy jeszcze opłaca się inwestować w złoto? 7 sposobów inwestowania w złoto

Ponad roku temu pisałam o tym, czy należy przekonywać do inwestycji w złoto?

Inwestorzy mają teraz kilka możliwości inwestowania w ten królewski metal. Od Exchange Traded Funds (ETF) w złocie, poprzez zakup akcji spółek związanych ze złotem po fizyczne złoto.

Dlaczego jednak inwestorzy mieliby inwestować w złoto? Jaki jest cel inwestowania w złoto?

Niektórzy twierdzą, ze złoto jest reliktem przeszłości i w czasach, gdzie rządzi papierowy pieniądz jedynym zastosowaniem jest użycie go w biżuterii.

Inni z kolei uważają, że złoto posiada unikalne cechy wewnętrzne, które czynią go niezwykle wartościowym, unikalnym i koniecznym do tego, aby posiadać je w portfelu inwestycyjnym.

Ja skupie się na obecnych czasach, dlaczego każdy inwestor powinien mieć w portfelu złoto.

Krótka historia złota

Aby w pełni zrozumieć cel inwestowania w złoto, należy spojrzeć na początek rynku złota. Podczas gdy historia złota zaczęła się w 3000 roku p.n.e, kiedy starożytni Egipcjanie zaczęli tworzyć biżuterię, to dopiero w 560 roku p.n.e. złoto zaczęło istnieć jako waluta. W tym czasie kupcy chcieli stworzyć znormalizowaną i łatwą do przekazania formę pieniędzy, która uprościłaby handel. Stworzenie złotej monety wydawało się być odpowiedzią, ponieważ złota biżuteria była już powszechnie akceptowana i rozpoznawana w różnych zakątkach świata.

Po nadejściu złota jako pieniądza, jego znaczenie nadal rosło w Europie i Wielkiej Brytanii, z reliktami z imperiów greckich i rzymskich widocznymi w muzeach na całym świecie. Wielka Brytania wyemitowała własną walutę opartą na metalach w 1066 roku. Funt (symbolizujący funt szterlinga), szylingi i pensy były oparte na ilości złota (lub srebra), które reprezentował. Ostatecznie złoto symbolizowało bogactwo w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach.

Rząd Stanów Zjednoczonych kontynuował tę złotą tradycję, ustanawiając normę bimetaliczną w 1792 roku. Standard bimetaliczny zakładał, że każda jednostka monetarna w USA musiała być poparta złotem lub srebrem. Na przykład jeden dolar amerykański był odpowiednikiem 24,75 ziaren złota. Innymi słowy, monety, które były używane jako pieniądze, po prostu reprezentowały złoto (lub srebro), które zostało zdeponowane w banku.

Ale ten złoty standard nie trwał wiecznie. W latach 1900 było kilka kluczowych wydarzeń, które ostatecznie doprowadziły do ​​wyjścia złota z systemu monetarnego. W 1913 roku utworzono Rezerwę Federalną i rozpoczęto wydawanie weksli (aktualna wersja naszych papierowych pieniędzy), które można było wymienić na złoto. Ustawa Gold Reserve Act z 1934 roku przyznała rządowi USA tytuł wszystkich złotych monet w obiegu i położyła kres biciu nowych złotych monet. W skrócie, ustawa ta zaczęła zakładać, że złote monety nie są już potrzebne jako pieniądze. Stany Zjednoczone porzuciły standard złota w 1971 roku, kiedy jego waluta przestała być wspierana złotem.

Znaczenie złota we współczesnej gospodarce

Biorąc pod uwagę fakt, że złoto nie wspiera już dolara amerykańskiego (lub innych światowych walut), dlaczego dzisiaj jest ono nadal ważne? Prosta odpowiedź brzmi, że choć złoto nie znajduje się już w obiegu codziennych transakcji, nadal jest ważne dla globalnej gospodarki. Aby potwierdzić ten fakt, wystarczy spojrzeć na bilanse banków centralnych i innych organizacji finansowych, takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Obecnie te organizacje odpowiadają za utrzymywanie około jednej piątej światowej podaży złota na ziemi. Ponadto kilka banków centralnych powiększyło swoje obecne rezerwy złota, odzwierciedlając obawy dotyczące długoterminowej gospodarki światowej.

 • Złoto zachowuje bogactwo

Powody, dla których złoto odgrywa ważną rolę we współczesnej gospodarce, opierają się na tym, że udało się zachować bogactwo przez tysiące pokoleń. Tego samego nie można jednak powiedzieć o walutach papierowych. Porównanie poniżej:

We wczesnych latach siedemdziesiątych jedna uncja złota kosztowała 35 USD. Powiedzmy, że w tamtym czasie miałeś wybór, albo trzymasz uncję złota, albo po prostu trzymasz 35 $. Oboje kupilibyśmy te same rzeczy: nowy garnitur lub wyszukany rower. Jednakże, gdybyś miał dziś uncję złota i zamienił ją na dzisiejsze ceny, to wciąż wystarczy na nowy garnitur, ale za 35$ już go nie kupisz. Krótko mówiąc, straciłbyś znaczną część swojego majątku, gdybyś zdecydował się trzymać 35 $ w przeciwieństwie do jednej uncji złota, ponieważ wartość złota wzrosła, podczas gdy wartość dolara została osłabiona przez inflację.

 • Złoto jako zabezpieczenie przed spadającym dolarem amerykańskim i rosnącą inflacją

Fakt, że złoto chroni bogactwo, jest jeszcze ważniejszy w środowisku gospodarczym, w którym inwestorzy stoją w obliczu spadającej wartości dolara i rosnącej inflacji. Historycznie złoto służyło jako zabezpieczenie przed obydwoma tymi scenariuszami. Kiedy inwestorzy zdają sobie sprawę, że ich pieniądze tracą wartość, zaczynają umieszczać swoje inwestycje w twardych aktywach, które tradycyjnie utrzymują swoją wartość. Lata siedemdziesiąte stanowią doskonały przykład rosnących cen złota wśród rosnącej inflacji.

Powodem, dla którego złoto czerpie zyski z dolara amerykańskiego, jest fakt, że złoto jest wyceniane w dolarach amerykańskich na całym świecie. Istnieją dwa powody tego związku. Po pierwsze, inwestorzy, którzy chcą kupić złoto (tj. Banki centralne), muszą sprzedać swoje dolary amerykańskie, aby dokonać transakcji. To ostatecznie obniża  wartość dolara amerykańskiego. Drugi powód wiąże się z faktem, że osłabienie dolara sprawia, że ​​złoto jest tańsze dla inwestorów posiadających inne waluty. Skutkuje to większym popytem ze strony inwestorów posiadających waluty, które zyskały na wartości w stosunku do dolara.

 • Złoto jako bezpieczna przystań w czasach politycznych i gospodarczych zawirowań

Niezależnie od tego, czy chodzi o napięcia na Bliskim Wschodzie, w Afryce, czy gdzie indziej, staje się coraz bardziej oczywiste, że niepewność polityczna i gospodarcza to kolejna rzeczywistość środowiska gospodarczego. Z tego powodu inwestorzy zazwyczaj postrzegają złoto jako bezpieczną przystań w czasach politycznej i gospodarczej niepewności. Dlaczego? Historia pełna jest upadających imperiów, politycznych przewrotów i upadku walut. W takich czasach inwestorzy, którzy posiadali złoto, byli w stanie z powodzeniem chronić swoje bogactwa, a w niektórych przypadkach nawet go używać, aby uciec przed wszystkimi zawirowaniami. W związku z tym, ilekroć pojawiają się doniesienia informujące o niepewności gospodarczej, inwestorzy często kupują złoto.

 • Złoto jako dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Generalnie złoto postrzegane jest jako inwestycja dywersyfikująca portfel. Jasne jest, że złoto historycznie służyło jako inwestycja. Dywersyfikacja niezależnie od tego, czy martwi Cię inflacja, spadek amerykańskiego dolara, czy nawet ochrona bogactwa. Złoto nie jest skorelowane z akcjami, obligacjami i nieruchomościami.

7 sposobów posiadania złota

Istnieje wiele różnych opcji inwestycyjnych, takich jak:

 • Kontrakty na złoto
 • Złote monety
 • Akcje spółek związanych ze złotem
 • ETFy związane ze złotem
 • Fundusze inwestujące w złoto
 • Sztabki złota
 • Złota biżuteria

Czy jest dobry czas na inwestowanie w złoto?

Aby poznać walory inwestycyjne złota, sprawdźmy jego wyniki w stosunku do wyników S&P 500 z ostatnich 10 lat. Złoto zanotowało gorsze wyniki niż S&P 500 w okresie 10 letnim kończącym się 26 stycznia 2018 roku. Indeks S&P GSCI (indeks obejmuje 24 towary ze wszystkich sektorów towarowych – produkty energetyczne, metale przemysłowe, produkty rolne, produkty zwierzęce i metale szlachetne) wygenerował 3,27% w porównaniu do S&P 500, który osiągnął 10,36% w tym samym czasie.

Z kolei w okresie 10 letnim od listopada 2002 r. do października 2012 r. złoto zdecydowanie osiągnęło lepsze wyniki niż indeks S&P 500. Łącznie złoto dało zarobić 441,5% lub 18,4% rocznie natomiast S&P 500 zyskało 58% w tym okresie.

Złoto nie zawsze jest dobrą inwestycją. Najlepszym czasem do zainwestowania w dane aktywa jest sytuacja, w której występują negatywne nastroje, a aktywa są niedrogie.

Podsumowanie

Każda inwestycja ma zarówno zalety jak i wady. Jeśli jesteś przeciwny posiadaniu fizycznego złota, kupowanie udziałów w spółce wydobywającej złoto może być bezpieczniejszą alternatywą. Jeśli wierzysz, że złoto może być bezpiecznym środkiem przeciwko inflacji, inwestuj w monety, złoto lub biżuterię.

Gdy twoim celem jest wykorzystanie dźwigni finansowej to rynek terminowy (kontraktów) może być dla Ciebie.

Weź pod uwagę że istnieje spore ryzyko związane z dźwignią finansową.

Więcej na temat inwestowania w złoto możesz obejrzeć na filmie: Jak inwestować w złoto?

 

Jeżeli uważasz, że ten wpis jest wartościowy dodaj komentarz i\lub podziel się nim w social mediach.

Subscribe
Powiadom o
guest

49 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Świat Toli
5 lat temu

Lubię złoto, podoba mi się złota biżuteria.

Krzysiek
4 lat temu
Reply to  Świat Toli

Akurat biżuteria to kiepski sposób ba inwestycję w złoto. Praca rzemieślnika jest często dużo więcej warta niż kruszec, a po latach sprzedaje się biżuterię po cenie złotego złomu.

Aneta
5 lat temu

Ciekawy wpis. Sporo cennych informacji. Dla mnie złoto jest przede wszystkim przepiękną ozdobą.

Kasia
5 lat temu

U mnie w rodzinie krąży historia o tym jak moja mam i jej brat dostali od rodziców na ślub po sztabce złota. Brat upłynnił po kilku latach i wybudował za to pół domu, a moja mama kitra do dziś. Obecnie jest warte ok 1500 zł…. także tego 😉

Paulina
5 lat temu

Złoto zawsze dobrze się kojarzy. Zawsze ci, którzy złoto posiadają, są w gronie najbogatszych 🙂

webgrim.pl
5 lat temu

Inwestycja w złoto może się opłacać i dlatego już od dłuższego czasu szukam informacji na ten temat.

Akacja
5 lat temu

Jakoś nigdy nie myślałam o złotej biżuterii w ten sposób.

Magda M blog
5 lat temu

Ten post to prawdziwa kopalnia wiedzy. Niestety takie inwestycje chyba nie dla mnie 😉

Aga
Aga
5 lat temu

Z doświadczenia wiem, że takie inwestycje są dosyć ryzykowne…

Alicja
Alicja
5 lat temu

To niesamowite, że w takich czasach jak te jest jeszcze coś, co może mieć dobrą wartość zawsze 🙂

Monika Kilijańska
5 lat temu

Zawsze, ale najlepiej w sztabki, a nie np. biżuterię.

Monika Kilijańska
5 lat temu

I jeszcze z dobrego źródła!

Iza
Iza
5 lat temu

Jedyny sposób jaki hy mi odpowiadał, to złota biżuteria

Sandra
5 lat temu

Szczerze powiedziawszy to nigdy o tym nie myślałam.

Anszpi
5 lat temu

Nie wiem czy odważyła bym się inwestować w złoto, temat jest mi obcy

Marta
Marta
5 lat temu

Dobrze wiedziec o takich rzeczach. W dzisiejszych czasach madre inwestowanie jest bardzo wazne.

Aleksandra Załęska
Aleksandra Załęska
5 lat temu

Kompletnie nie znam się na inwestowaniu, to dla mnie czarna magia. A złoto lubię tylko w biżuterii 🙂

Aneta
5 lat temu

Dobrze mieć złoto w swoim portfelu inwestycyjnym. To rodzaj inwestycji na różne czasy i ewentualne zawirowania w świecie.

Patrycja
Patrycja
5 lat temu

Zawsze jest dobry czas na inwestowanie 🙂 Bardzo ciekawy artykuł, jestem pewna, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego rodzaju inwestycji.

Marlena H.
Marlena H.
5 lat temu

Nie inwestuję w złoto i raczej nie będę. Wolę srebro 🙂 Że złota to noszę tylko obrączkę,pierścionek zaręczynowy i medalik z łańcuszkiem. Innej złotej biżuterii nie noszę bo nie przepadam 🙂

Agnieszka
5 lat temu

Świetne informację, czas się zastanowić nad inwestycją w złoto lub monety.

Agnieszka
5 lat temu

Dobry tekst. Dużo rzeczowych i konkretnych informacji 🙂
Dziękuję 🙂

Gypsy_Girl_Recenzuje
Gypsy_Girl_Recenzuje
5 lat temu

Bardzo fajny wpis. Interesujący. Dużo fajnych rzeczy można się dowiedzieć.
Lubię złoto, ale tylko białe. Żółte mi się nie podoba. Chociaż jest najbardziej popularne, mowa o biżu 🙂

Gypsy_Girl_Recenzuje
Gypsy_Girl_Recenzuje
5 lat temu

Bardzo fajny wpis. Naprawdę.
A złoto lubię białe. Ale tylko przy biżu.

Bookendorfina
5 lat temu

Złote zabezpieczenie sprawdza się w nie zawsze złotych czasach, warto wdrożyć taką opcję inwestowania.

swiat karinki
5 lat temu

Nigdy nie myślałam by inwestować w złoto, raczej jak je sprzedawałam w formie biżuterii to byłam stratna

https://tesko.biz/
5 lat temu

Inwestowanie w złoto to dość ryzykowna inwestycja. Zastanawiam się czy warto?

ada
ada
5 lat temu

Złoto złoteńko :)) piękny zegarek 🙂 cieawe spostrzezenia.

Revelka
5 lat temu

Muszę o tym pomyśleć…

Paula
5 lat temu

Moim zdaniem fizyczne złoto jest chyba najpewniejszym sposobem na inwestycję. Wystarczy światowy blackout i różnie może być z elektronicznymi produktami finansowymi, kataklizm może zniszczyć Twoje nieruchomości, a złotem… możesz nawet wykupić swoje życie w czasie wojny. Taki fatalistyczny scenariusz, ale nie ma co myśleć, że przyszłość będzie tylko usłana różami i warto się zabezpieczyć.

Maria
5 lat temu

Bardzo ciekawe informacje, wiele mi wyjaśniło. Niedawno byłam w muzeum złota w Bogocie, niesamowite rzecz z czasow prekolumbijskich. Ten artykuł jest jakby dalsyzm ciągiem tamtej opowieści. Serdeczne dzięki.