Jak zacząć inwestować nie mając pieniędzy?

Często spotykam się z informacją, że ludzie nie inwestują bo nie mają pieniędzy.

Na ile jednak jest to wymówka, a na ile prawda?

Najpierw należy zacząć od tego, że pierwszym krokiem do inwestowania jest oszczędzanie.

Żeby zacząć oszczędzać należy przyjrzeć się swoim finansom, zobaczyć ile zarabiam i ile wydaję. Czy wszystkie wydatki są niezbędne i czy można na czymś zaoszczędzić. Na początku może się okazać, że jest to kilkadziesiąt złotych, później kilkaset. Od tego należy zacząć. Każdy inwestor zaczynał od decyzji o inwestowaniu.

Nie miej złudzeń, że od razu zarobisz na tym majątek, bo od małych kwot będą małe zyski, ale gdy będą powtarzane systematycznie to zbierze się całkiem niezła suma. Wchodzi tutaj w rachubę jeszcze procent składany, o którym pisałam tutaj i okaże się po roku, że Twoje inwestycje nabierają rozmachu. Ziarnko do ziarnka a zbierze się miarka. Jeżeli zaczniesz inwestować, to też będziesz miał trudniejszy dostęp do tych pieniędzy i nie będziesz wydawał na przyjemności.

Ważne zasady przy inwestowaniu:

1) znajomość kosztów związanych z inwestycją. Wszelkiego rodzaju prowizje, opłaty za zarządzanie czy za prowadzenie rachunku obniżają zyskowność Twojej inwestycji. Zapoznaj się dokładnie z umową i z tabelą opłat i prowizji.

2) możliwość wyjścia z inwestycji. Jeżeli jest nieokreślona w czasie to może się okazać, że Twoje pieniądze są zamrożone i  nie przynoszą zysków. Przykładem mogą być akcje pracownicze spółek, które jeszcze nie weszły na giełdę. Zazwyczaj są podawane przybliżone daty wejścia na giełdę. Może się okazać, że termin debiutu przesunie się lub spółka w ogóle nie wejdzie na giełdę, bo zostanie sprzedana innej spółce. Miej zawsze plan wyjścia z inwestycji.

3) interesowanie się swoimi pieniędzmi. Systematycznie przeglądaj swoje rachunki inwestycyjne – wystarczy raz na kwartał. Jeżeli nie masz dostępu, zadbaj o raporty z inwestycji. To pozwoli Ci w porę reagować i zmienić swoją inwestycję.

4) jeżeli otrzymujesz systematycznie zyski z inwestycji na konto, to zadbaj aby były one reinwestowane, dzięki temu inwestycje będą rosły.

5) staraj się zdobywać wiedzę na temat Twoich form inwestowania. Zapytaj o ryzyko. Ucz się od tych, którzy inwestują a nie od sprzedających, którzy chcą tylko sprzedać. To pozwoli Ci czuć się pewniej i bezpieczniej. 

Po wypracowaniu sobie nawyków systematycznego inwestowania nawet małych kwot i przestrzegania powyższych zasad po kilku latach będziesz sobie wdzięczny, ze podjąłeś tę decyzję.

Aby umożliwić Tobie podjęcie tej decyzji zamierzam zrobić w grupie na facebooku wyzwanie “Inwestowanie to wyzwanie”. Abym mogła przygotować się dobrze do tego wyzwania wypełnij proszę ankietę. Link poniżej:

https://annabednarczyk.pl/wyzwanie-to-inwestowanie/

Jeżeli uważasz, że ten wpis jest wartościowy to udostępnij. Jeżeli masz jakieś przemyślenia, napisz w komentarzu.

 

 

21
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
Anna BednarczykJoannaAniaLuizaEwa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mariola
Gość
Mariola

Profesjonalizm i obszerna wiedza w temacie inwestowania. Polecam !

Alicja
Gość

Muszę poważnie przemyśleć kwestie inwestycji. Odkładam pieniądze z myślą o fajnych wakacjach – to ta węższa perspektywa, i kupnie samochodu – szersza. Obecnie nasze auto ma 15 lat, więc trzeba już zacząć myśleć. Na razie pieniądze leżą na koncie oszczędnościowym. Ale pewnie mogą lepiej pracować 🙂

Beata Herbata
Gość

Dobrze jest inwestować ale jeszcze lepiej jest oszczędzać… Niestety nigdzie nikt nie uczy jak gospodarować swoimi zasobami materialnymi, a wiedzę i wzroce przejmujemy od najbliższych popełniając często masę błędów…

Joanna
Gość
Joanna

Bardzo cenne wskazówki.

Kamila / Z naciskiem na szczęście
Gość
Kamila / Z naciskiem na szczęście

Sam tytuł brzmi bardzo intrygująco! Super i bardzo motywujący wpis.

Eligiusz Zrubek
Gość

Bardzo ciekawe porady i od oszczędzania a raczej kontrolowania rachunków i na co wydajemy kasę trzeba zacząć. Okazuje się że tak można zaoszczędzić sporo pieniędzy. U mnie to działa.

Katarzyna
Gość

Kluczowe zdanie dla mnie: “pierwszym krokiem do inwestowania jest oszczędzanie”

Aga
Gość
Aga

Bardzo dobry wpis. Lektura obowiązkowa dla każdego !

Ewa
Gość

Jestem ciekawa czy istnieje jakaś kwota wejścia od której warto zaczać myśleć o inwestowaniu 🙂

Luiza
Gość

Cenne wskazówki, chyba czas pomyśleć o inwestowaniu 😉

Ania
Gość

Akurat wpis, który bardzo mi się przyda. Nie mam pieniędzy, a chciałabym niewielką sumę oszczędzić.

Joanna
Gość

Widzę ze mamy podobne podejscie do inwestycji;