5 nawyków, z powodu których nie będziesz bogaty

5 nawyków, z powodu których nie będziesz bogaty

Każdy z nas chce być bogaty, albo przynajmniej prowadzić dostatnie życie. Dla jednych jest to osiągnięcie pierwszego miliona, dla innych zapewnienie sobie poduszki bezpieczeństwa finansowego. Bez względu na to jak definiujesz swoje bogactwo, jeżeli będziesz trzymał się określonych nawyków które opisuję poniżej, prawdopodobnie nie będziesz bogaty.

  1. Nie planujesz budżetu.

Wiele osób zakłada, że nie potrzebuje budżetu, nie potrzebuje planowania budżetu i jego analizy. Twierdzi, że nie chce się tym zajmować bo zabiera to dużo czasu i wysiłku.

Bez zestawienia ile masz pieniędzy i na co możesz wydać te pieniądze, nie masz wglądu w swoje finanse. Analiza wydatków pozwala Tobie na zastanowienie się, czy Twoje pieniądze zostały dobrze wydane i czy nie mogłeś więcej zaoszczędzić. Możesz też ograniczyć marnotrawstwo pieniędzy.

  1. Życie od wypłaty do wypłaty

Z danych CBOS wynika, aż 60 proc. Polaków nie posiada żadnych oszczędności, a 56 proc. wydaje wszystko, co zarabia (raport Fundacji Kronenberga). Oznacza to, że nigdy nie zgromadzimy bogactwa.

Jeżeli nie odłożysz, a w przyszłym miesiącu zdarzy się coś nieprzewidzianego np. nagła choroba będziesz musiał pożyczyć, aby pokryć ten wydatek.

Zrewiduj swój budżet, zmień styl życia i odłóż 10-15% swoich przychodów na przyszłość.

  1. Zakupy pod wpływem impulsu

Ponad połowa Polaków a według badań wśród klientów sklepów internetowych aż 2/3 Polaków robi zakupy pod wpływem impulsu.

Problem polega na tym, że zazwyczaj zakupy takie nie są nam potrzebne. A im więcej pieniędzy na nie wydajesz, tym mniej pozostaje dla Ciebie.

Gdy pojawi się chęć zakupu czegoś nieplanowanego to poczekaj 24 godziny, abyś mógł przemyśleć ten zakup. Prawdopodobnie stwierdzisz, że możesz bez niego się obejść.

  1. Za dużo pożyczasz

Im więcej masz długów, tym więcej zapłacisz odsetek. Tak właśnie działają kredyty i pożyczki. Pół biedy, gdy masz kredyt hipoteczny na dom, gdzie oprocentowanie jest stosunkowo niskie. Gorzej, gdy zadłużasz się w pozyczkach chwilówkach, gdzie odsetki są bardzo wysokie. Im więcej zaciągasz pożyczek tym bardziej zaciskasz sznur na szyi. Powoduje to niekończącą się spiralę zadłużenia. Zwróć uwagę też na swoją kartę kredytową. Mądrze wykorzystana może Tobie służyć. Nie wypłacaj z niej gotówki i spłacaj w terminie. Gdy nie potrafisz z niej korzystać, to ją zlikwiduj.

  1. Wybór wyłącznie bezpiecznych inwestycji

Wiele osób trzyma pieniądze w banku na nieoprocentowanych rachunkach, albo w lepszym wydaniu na lokatach. Dlaczego lokata to przechowalnia pieniędzy? O tym pisałam tutaj.

Jeśli zachowujesz zbyt bezpiecznie swoje inwestycje to hamujesz wzrost oszczędności, a tym samym niweczysz szanse na bogacenie się. Rynek akcji, obligacji komercyjnych, funduszy czy tez nieznanych większości kryptowalut daje dużo większe możliwości zwiększenia swoich oszczędności.

Przyjmijmy, że co miesiąc oszczędzasz 500 PLN i przez 20 lat.

Jeżeli trzymasz to na nieoprocentowanym koncie masz 120 000 PLN

Na lokatach, które dają średnio 3% w skali roku i co roku pobierany jest podatek, po 20 latach masz 154 195 PLN.

Jeżeli inwestujesz w akcje to zakładając 8% w skali roku masz po 20 latach 254 840 PLN.

Inwestując w kryptowaluty i zakładając 12% w skali roku masz po 20 latach 395 736 PLN. Przykład inwestycji w kryptowaluty przeczytasz tutaj

Przyznasz, że jest to spora różnica.

Niezależnie czy Twoim celem jest być bogatym, czy po prostu chcesz żyć wygodnie, nawyki, które posiadasz determinują czy zrealizujesz swoje cele czy też będzie to mrzonką.

Trzymaj się z daleka od powyższych błędów, a przy odrobinie szczęścia, wytrwałości i konsekwencji dojdziesz do stabilności finansowej a później także wolności finansowej i być może odważysz się nazwać siebie bogaczem.

Jeżeli uważasz, że ten wpis jest wartościowy to go udostępnij.

Jeżeli masz spostrzeżenia i uwagi zostaw komentarz, a żeby otrzymywać na bieżąco wiadomości o nowych wpisach zapisz się na newsletter.

 

 

 

Inspiracją do napisania artykułu był artykuł Maurie Backman “5 Habits That Will Prevent You From Getting Rich”

 

Subscribe
Powiadom o
guest

47 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
blogierka
5 lat temu

Potwierdzam- robię to wszystko i bogata nie jestem ;).

Matkatesterka
5 lat temu

Dobre zestawienie – ja działam wg planu, oszczędzam i inwestuję – nie narzekam ale czekam na jeszcze lepsze efekty 😉

Aneta
5 lat temu

Wydają się to być najistotniejsze elementy. Takie meritum oszczędzania, bądź raczej nie oszczędzania.

Aneta
5 lat temu

Dołącz do dyskusji…My oszczędzamy każdego miesiąca odkładając określoną kwotę. Instrumenty różne wykorzystujemy w tym celu.

Danka
5 lat temu

Mnie chyba bogactwo pisane, nie zyję od wypłaty do wypłaty – bo jej nie mam. Nie pożyczam, wszystko planuję i ryzykuję inwestując. No i żyję w minimaliźmie co sprawia, że nie robię impulsowych zakupow. tylko gdzie to bogactwo:-)

hegemon
5 lat temu

Z tym życiem od wypłaty do wypłaty, to jest pewien problem. Pewnie większość z tych ludzi i tak nie ma szans na odłożenie, dziwne, że za tak małe pieniądze, aż tak dużo rodzin w Polsce przeżywa od 1 do 1. Według różnych statystyk UE jesteśmy jednym z najbardziej rozwarstwionych pod względem dochodów społeczeństwem. Obszary biedy i ubóstwa są u nas bardzo duże.

justyna
5 lat temu

Punkt pierwszy to mój “grzech”. A punkt ostatni… mąż zainwestował w kryptowalutę i… zapomniał hasła do swojego konta!!!!!!!! 😉 😀 😀 wciąż nie wiem czy płakać czy się z niego śmiać 😉

Marcel
Marcel
5 lat temu

Czasami się łapię na takich błędach i mimo że prowadzę budżet plan trzeci rok to narazie nie udało mi się zbyt wiele zaoszczędzić

Monika Kilijańska
5 lat temu

Żeby odłożyć najpierw trzeba mieć te 10% więcej lub choćby wyjść z długów. A to długa droga.

Monika Kilijańska
5 lat temu

W miarę robię. Zakupy zawsze z listą, tyle że nieprzewidziane wydatki, bo stary dom, stare auto i trójka dzieci, trochę go zawsze burzą. Dodatkowej formy zarobku szukam i coraz lepiej mi to idzie. Ale nadal powoli.

Magda
Magda
5 lat temu

Bardzo celne uwagi. Zwłaszcza braku planowania wydatków potrafi mocno uderzyć po kieszeni.

aneta
5 lat temu

Niby proste i wydawałoby się, że sama nic tu nie znajdę, bo panuję nad swoim budżetem, a jednak odkryłam coś, co z pewnością usprawni oszczędzanie! Dzięki!

Łukasz / Opiekun Finansów

Zgadza się ale ten 5 nawyk nie bardzo. Nie inwestuje się wszystkiego w ryzykowne aktywa o krypto nie wspominając. Zysk 12%? A co z zyskiem -100%. Tak samo prawdopodobny. I wtedy z bogactwa nici.

Mamologoa
5 lat temu

To brzmi bardzo prosto i rozsądnie, ale kiedy już wpadniemy w pułapkę tych nawyków, trudno się z niej wygrzebać

Sylwia R
Sylwia R
5 lat temu

Z wielka checia przeczytalam wpis i rady zapamietalam 🙂 pozdrawiam 🙂

Paulina
Paulina
5 lat temu

Chyba będę bogata, bo nie popełniam żadnego z tych błędów 😀

Patrycja Czubak
Patrycja Czubak
5 lat temu

Jestem wyjątkiem, bo planuję wydatki i oszczędzam 🙂

Beata Herbata
5 lat temu

Uff na szczęście coraz więcej z tego co tu napisane udaje mi się wyeliminować, czyli jest dla mnie nadzieja 😉

holly
5 lat temu

Zakupy pod wplywem impulsu mnie zgubia.

Asia
Asia
5 lat temu

Przyznam, że inwestowanie jest dla mnie jeszcze czarną magią, ale oszczędzanie już nie. Od zawsze odkładałam drobne do skarbonki, a odkąd regularnie pracuje to odkładam część wypłaty na konto oszczędnościowe. I muszę przyznać efekty są widoczne:)

DodoDan
5 lat temu

Bardzo pouczający i przydatny artykuł.

DodoDan
5 lat temu

Bardzo przydatny oraz pouczający artykuł.

Anna
5 lat temu

Bardzo ciekawy i wartościowy tekst. Wydaje mi się że często nie myślimy właśnie o pubkcie 1szym

Dominika
5 lat temu

Zacznę od planowania budżatu bo tego też nie robię a nie od razu Kraków zbudowano, może i przyjdzie czas na wyżej oprocentowane inwestycje